به درستی محصول به سبد شما اضافه گریده است
آببندی استخر و مخازن آب

ساخت و آببندی استخر و مخازن آب

در مناطقی که سطح آب زیرزمینی به اندازه ای بالاست که احتمال نشت منفی در سازه های زیرزمبنی افزایش می یابد، یکی از باولین گزینه ها برای کاهش ریسک ورود آب به سازه استفاده از بتن مسلح در سازه میباشد. بدیهی است آببندی استخر و مخزن آبی که با استفاده از بتن مسلح ساخته شده باشد بسیار سریعتر و آسانتر صورت میپذیرد. همچنین باید خاطر نشان کرد در آببندی استخرهای بتنی دوام سیستم آببند اجرا شده نیز تا اندازه زیادی بالا میرود.

لذا اکیدا توصیه میشود در صورت بالا بودن سطح آب زیرزمینی برای اجرای عملیات آببندی استخر نسبت به اجرای یک بتن نسبتا آببند برای کف و دیواره استخر اقدام شود. هرچند بایستی این نکته را مد نظر قرار داد که معمولا نمی توان توقع آببندی صد در صدی از یک بتن مسلح داشت. چرا که عوامل مختلفی نظیر طرح اختلاط بتن (عیار سیمان، نوع و درصد جذب آب سنگدانه ها، نسبت آب به سیمان و …) و شرایط اجرای بتن در این امر دخیل هستند. پس اگر صرفا با اتکا به افزودنی هایی نظیر میکروسیلیس (به اشکال مختلف پودر و ژل)، کاهنده های آب یا همان روان کننده ها و فوق روان کننده ها و چسبهای بتن آببند بخواهیم یک استخر با بتن آببند بسازیم، در اکثر مواقع به نتیجه دلخواه نمی رسیم. ولی این امر بیانگر این نیست که به طور کلی از استفاده از افزودنی ها در بتن دست بکشیم. پس یک نمونه طرح اختلاط بتن پیشنهادی برای تولید یک بتن آببند را در زیر به شما معرفی کرده ایم.

بتن آببند با استفاده از افزودنی آببند

بتن پیشنهادی برای اجرای سازه­ای با ابعاد اشاره شده در فوق را می­توان بر اساس طرح اختلاط  مندرج در صفحه طرح اختلاط بتن آببند تولید و اجرا نمود.

طرح اختلاط بتن آببند

 همانطور که ملاحظه می­شود چنین بتنی با عیار سیمان ۳۵۰ کیلوگرم در مترمکعب و نسبت آب به سیمان در حدود ۴۵% تا ۵۰% و با استفاده از یک افزودنی حاوی پوزولان نظیر ژل میکروسیلیس می­تواند در بهبود شرایط آببندی و دوام سازه­ی بتنی عملکرد موثری داشته باشد. هر چند در طرح اختلاط پیشنهادی دوم استفاده از چسب بتن Super MCP هم پیشنهاد شده است ولیکن معمولا استفاده از افزودنی ژل میکروسیلیس به تنهایی عملکرد آببندی بتن را به طور موثری بهبود می­بخشد.

آببند پلیمری MCI

لازم به ذکر است صرفا استفاده از افزودنی بتن موجب آببندی ۱۰۰% سازه ی استخر نخواهد شد و برای آببندی نهایی می­بایست نسبت به اجرای یک پوشش آب­بند پلیمری مانند MCI اقدام نمایید. معمولا عایق رطوبتی MCI برای پوشش و آببندی هر مترمربع در حدود ۱٫۵ تا ۲ کیلوگرم مصرف می­شود.

نظر بدهید