به درستی محصول به سبد شما اضافه گریده است
آببندی استخر و مخازن آب

ساخت و آببندی استخر و مخازن آب

برای ساخت و آببندی یک سازه­ ی استخریا مخزن آب به ویژه در مناطقی نظیر گیلان و مازندران با توجه به بالا بودن سطح آب زیرزمینی و لزوم پیشگیری از مشکلات ناشی از نشت منفی به داخل سازه، توصیه می­شود نسبت به اجرای  چنین سازه­ ای به صورت بتن مسلح اقدام گردد. بدیهی است در صورت اجرای یک سازه­ ی بتن مسلح برای ساختن و آببندی  یک استخر یا مخزن آب، شرایط اجرای عملیات آببندی مناسبتر در پیش رو بوده و در بسترهای با سطح آب زیرزمینی بالا دوام و طول عمر سازه بیشتر خواهد بود.

بتن آببند با استفاده از افزودنی آببند

معمولا برای ساخت و آببندی یک سازه ­ی استخر یا مخزن آب به صورت بتنی، به عنوان مثال با ابعاد ۳ ر ۴ متر با عمق در حدود ۲ متر، می­توان با اجرای قالب یک طرفه و آرماتوربندی جهت اجرای بتن دیواره ها با ضخامت ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر اقدام نمود. همچنین توصیه می­شود بتن کف استخر پس از آرماتوربندی با ضخامت ۳۰ تا ۴۰ سانتی­متر اجرا گردد.

قبل از اجرای بتن ­ریزی کف استخر، در صورت وجود بستر سنگی در کف استخر می­توان از عملیات اجرای شفته آهک برای پایدارسازی کف چشم ­پوشی نمود. ولیکن در صورت وجود بستر خاکی که احتمال نشست در آن زیاد است معمولا روش اجرای شفته آهک به پایدارسازی و کاهش احتمال نشست سازه کمک فراوانی می­کند.

بتن پیشنهادی برای اجرای سازه­ای با ابعاد اشاره شده در فوق را می­توان بر اساس طرح اختلاط  مندرج در صفحه طرح اختلاط بتن آببند تولید و اجرا نمود.

طرح اختلاط بتن آببند

 همانطور که ملاحظه می­شود چنین بتنی با عیار سیمان ۳۵۰ کیلوگرم در مترمکعب و نسبت آب به سیمان در حدود ۴۵% تا ۵۰% و با استفاده از یک افزودنی حاوی پوزولان نظیر ژل میکروسیلیس می­تواند در بهبود شرایط آببندی و دوام سازه­ی بتنی عملکرد موثری داشته باشد. هر چند در طرح اختلاط پیشنهادی دوم استفاده از چسب بتن Super MCP هم پیشنهاد شده است ولیکن معمولا استفاده از افزودنی ژل میکروسیلیس به تنهایی عملکرد آببندی بتن را به طور موثری بهبود می­بخشد.

آببند پلیمری MCI

لازم به ذکر است صرفا استفاده از افزودنی بتن موجب آببندی ۱۰۰% سازه ی استخر نخواهد شد و برای آببندی نهایی می­بایست نسبت به اجرای یک پوشش آب­بند پلیمری مانند MCI اقدام نمایید. معمولا عایق رطوبتی MCI برای پوشش و آببندی هر مترمربع در حدود ۱٫۵ تا ۲ کیلوگرم مصرف می­شود.

نظر بدهید