به درستی محصول به سبد شما اضافه گریده است

آببندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور

آببندی چاله آسانسور

معمولا در مکان­هایی که سطح آب زیرزمینی به اندازه ­ای بالاست که امکان نشت منفی به داخل سازه وجود دارد، اگر قبل از اجرای سازه برنامه ­ای برای آببندی فضاهایی نظیر چاله آسانسور در نظر گرفته شود، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

لذا به منظور آب­بندی چاله­ های آسانسور در چنین شرایطی در صورتی که یک طرح زهکشی جهت هدایت آب در نظر گرفته شود می­توان از سیستم­های آببندی پایه آب  (عایق رطوبتی پلیمری MCI) بر اساس دستورالعمل پیشنهادی زیر استفاده نمود.

ترمیم و ماهیچه کشی

در اولین مرحله آب­بندی چاله آسانسور توصیه می­شود ابدا به وسیله ملات ترمیمی RCM نسبت به یک ماهیچه سیمانی درمحل اتصال کف به دیواره چاله آسانسور اقدام شود. همچنین در این مرحله جهت مسلح نمودن ماهیچه سیمانی اجرا شده می­توان از یک لایه سوپرتیشو (ژئوتکستایل بافته شده از الیاف پلی استر) بر روی ماهیچه اجرا شده اقدام نمود.

اجرای نفوذگر پودری

در مرحله بعدی آببندی چاله آسانسور  با استفاده از محصول نفوذگر پودری نسبت به اجرای دو دست از محصول مذکور بر روی کف و دیواره اقدام می­گردد.

اجرای عایق پلیمری MCI

پس از ۲۴ ساعت از اجرای دو دست نفوذگر پودری، عایق پلیمری MCI که یک عایق رطوبتی دو جزیی است نیز در دو دست بر روی کل سطح کف و دیواره چاله آسانسور اجرا می­گردد. کیورینگ این سیستم آببندی اجرا شده نیز بعد از ۴۸ ساعت تکمیل گردیده و آببندی چاله آسانسور تکمیل می­گردد.

بدیهی است قبل از اجرای هر کدام از مراحل آببندی ذکر شده در فوق سطح کار شامل کف و دیواره ­های چاله آسانسور می­بایست از هرگونه آلودگی حاصل از گرد و غبار و چربی زدوده شده باشد. همچنین حتما می­بایست نسبت به اجرای یک طرح زهکشی جهت جلوگیری از ورود آب در هنگام اجرای مراحل آببندی اقدامات لازم صورت پذیرفته باشد. در صورتی که امکان زهکشی به هر دلیلی میسر نباشد با توجه به شرایط پروژه می­توان از محصول آنی­ گیر بتن جهت جلوگیری موقت از ورود آب به سازه چاله آسانسور اقدام نمود. همچنین در صورت بحرانی بودن وضعیت ورود آب به چاله آسانسور و عدم امکان انحراف آب به روش زهکشی، روش­های دیگری از جمله بتن ­ریزی یک بتن زودگیر و آب­بند بر روی بتن موجود در کف و یا دیواره­ها و یا استفاده از سیستم تزریق فوم پلی­ یورتان توصیه می­گردد.

لازم به توضیح است اجرای این روش آببندی جهت آببندی چاه آسانسور قبل از اجرای هرگونه تاسیسات لازم در چاله آسانسور توصیه می­گردد. چرا که در صورت وجود هر گونه اتصالی بر روی کف و یا دیواره­ها، امکان آببندی بهینه چاله آسانسور دچار مشکل خواهد شد. لذا این روش اجرایی در ابتدای کار و قبل از هرگونه فعالیت اجرایی دیگر در چاله آسانسور نتیجه بهتری را در بر خواهد داشت.

نظر بدهید